Kurye Olacağım Ama Motorsiklet Deneyimim Yok!

Kurye sınıfının bir alt dalı olan moto kuryelik; özellikle büyük ve kalabalık olan, trafiği yoğun olan şehirlerde ihtiyaç duyulması hâlinde ortaya çıkan bir meslek dalıdır.

Moto kuryeler, sadece motosikletle çalışırlar ve gün içerisinde çeşitli adreslere küçük ebatlardaki kargo paketlerini ile zarfları dağıtırlar. Moto kuryelik mesleğine olan talep gün geçtikçe daha çok artmıştır çünkü moto kurye, diğer kuryeliklere göre en hızlı ve en az komplikeye sahip kurye dalıdır.

moto-kurye-nedir

Moto kurye olmak için gereken başlıca şartlar; A2 ehliyete sahip olmak, fiziki bir eksikliğin bulunmaması, varsa eğer görme kaybının fazla olmamasıdır (ehliyet alındığı sırada görme kaybı yok ancak daha sonra oluştuysa). Bunun dışında, moto kurye olacak kişinin yaşadığı şehirdeki semtleri iyi derecede tanıyor olması gerekmektedir.

Moto kuryeler çalıştıkları firmalara bağlı olarak motorsikletlerini kendileri temin edebilirler ya da firmanın motorsikletini kullanabilirler. Motorsiklet kullanmak oldukça zor olduğu için, moto kuryelik mesleğine başlamak isteyen kişinin, moto kuryelik mesleğine başlamadan uzun bir zaman önce motorsiklet sürme konusunda tecrübeye sahip olması gerekmektedir.

Aksi hâlde talihsiz bir trafik kazası yaşaması kaçınılmaz olabilir. Bu yüzdendir ki moto kuryelik yapacak kişinin bu konuda eğitim desteği alması gerekmektedir. Motorsikleti kendisi temin edecek olan moto kurye adayları, moto kuryelikte yaygın bir biçimde kullanılan Honda’nın CBF 150 modelini tercih edeceklerdir.

Moto-kurye-nasil-olunur

Honda CBF 150’nin yaygın bir biçimde kullanılmasının nedeni az yakıtla yüksek performans göstermesidir ancak özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde kullanıldığı takdirde 10 bin ilâ 12 bin kilometre kullanıldıktan sonra motorsikletin arıza yapması yüksek ihtimaller arasına girmektedir. Bununla birlikte daha sakin şehirlerde moto kuryelik yapacaklar için en uygun modeldir. Kalabalık şehirler için kullanılabilecek en uygun motorsikletler; Yamaha YBR 125, TVS Apache  RTR 150, Honda Dylan 150, Honda Activa 125 olarak sıralanabilir.

Kuryem (www.kuryem.com) olarak, ilk online kurye hizmetini başlatmış ve 100 adet tecrübeli moto kuryemizle hizmet vermeye başlamış bulunuyoruz. Web sitemizdeki harita üzerinden ihtiyacınız olduğu dakikalarda size en yakın olan moto kuryeyi seçebilir, adresinize çağırabilirsiniz.

Bireysel kurye hizmetimizde ödeme kolaylığından faydalanarak size en yakın kuryeyi seçerek değerli zamanınızı kendinize ayırabilirsiniz. Kurumsal kurye hizmetimizde anlaşmalı fiyatlarımızdan yararlanabilir, paketlerinizi kaliteli ve güvenli bir biçimde gönderebilirsiniz. Siz çağırın, biz iletelim!

İlgili Yazılar

Lojistik Kurye Olmak
Lojistik Kurye Olmak
Şehir içi ve şehir dışı bir yerden başka bir yere ulaştırmak istediğiniz eşyalarınız ya da özel dosyalarınızı kargo aracılığı ile ulaştırırsınız. Fakat kimi zaman kargoda aksaklıklar çıkabiliyor. Kargonun gideceği yere...
Hızın Öneminin Sektörel Yansıması
Hızın Öneminin Sektörel Yansıması
Hız faktörü hayatın her alanında birincil kriter olarak varlığını devam ettiren bir kavramdır. Özellikle ülkemizde hemen hemen hizmet verilen tüm sektörlerde, hizmet verilen tüm departmanlarda değişmez parametre hızdır. Böylesi bir...
Moto Kurye Maaşları
Moto Kurye Maaşları
Moto kuryeler, kentlerin kalabalıklaşması ve buna bağlı olarak trafik sorunun artması nedeniyle, kent insanlarının, ulaştırmak istedikleri materyalleri hızlı ve güvenli şekilde istediklere adrese göndermede, vazgeçilmezi oldular. Trafikte motor kullanmak gibi...