Kargo ve Kurye Arasındaki Farklar Nelerdir?

27 Temmuz 2022Yazar: Kuryem

Kargo Nedir?

Kargo, taşınacak ürünlerin yanı sıra, taşımayı gerçekleştiren firmalara verilen isimdir.
Kargo taşımacılığı, birden fazla ürün ile toplu olarak gerçekleşmektedir. Bu ürünler: mal, ekipman, malzeme ve benzeri ürünler olabilir.
Ürünlerin teslimat adresine teslim edilme şekli, ürünün geldiği yere göre farklılık gösterebilir.

Kargo taşımaları kara, hava ve deniz yoluyla olmaktadır.
Nakliye hizmet bedeli, şehir/mesafe veya taşınacak ürünün ebat ve ağırlığına göre değişiklik göstermektedir.

Kurye özellikle büyük şehirlerde oldukça yaygın bir ulaştırma yöntemidir.
Paketler ve belgeler gibi küçük öğeleri teslim etmek için kullanılırlar.

Moto kuryelerin özellikle hızlı olması, paketlerini gün içinde teslim etmek isteyen bireylere ve evraklarını başka bir yere teslim etmesi gereken firmalara büyük fayda sağlıyor.

Aynı gün kargo ile teslimatın yanı sıra uluslararası teslimatlar da mevcuttur.
Motor kuryeler, internette aynı gün teslimat sözü veren siteler ve Instagram sayfaları tarafından kullanılan yoldur.

Motosikletli kuryeler, trafik yoğunluğuna takılmadan kısa sürede teslimatlarını gerçekleştirebilmektedir.

Kargo ve Kurye Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gönderilecek ürün için hangisinin daha uygun olduğunu farklılıkları inceleyerek öğrenebilirsiniz.

  • Kurye ile teslim edilecek ürünler kargoya göre daha hafiftir. Ağırlığı 0-30 kg aralığında olan küçük boyutlu ürünler için kurye seçmek daha hızlı ve daha güvenlidir. Kargo, birçok boyutta mal taşıyabilir.
  • Kargo şirketleri mallarını taşımak için kara, hava, deniz ve demiryolu alternatiflerini kullanırken, kuryeler trafik sıkışıklığını önlemek için yaya, motosiklet, bisiklet veya alternatifleri kullanır.
  • Kargo şirketleri, teslim edilecek ürünün en kısa sürede teslimat adresine ulaşacağını garanti ederken, kargo süreçleri daha uzun sürmektedir. Bir ürünün kurye ile teslim süresi 24 saatten az, maksimum 2 gün olabilir. Ancak kargo ile teslim süresi yoğunluğa göre 3-4 gün ile 1-2 hafta arasında sürebilir.
  • Motosikletli kurye kullanırken, teslimat süresi daha kısa olduğu için kurye ücreti kargodan daha pahalı olabilir. Ürünün ağır olduğu durumlarda kargo ücreti daha pahalı olabilir.
  • Ürünler toplu olarak taşındığı için ürün yıpranabilir veya ezilebilir. Kuryeler ürünleri küçük miktarlarda veya tek tek taşıdıkları için ürünün güvenliği daha kolay sağlanmaktadır.

Kargo ve kurye arasındaki farkları özetlemek gerekirse, kuryeler daha çok hafif, küçük paketler, belgeler veya kısa sürede başka bir adrese teslim edilmesi gereken önemli ürünlerin teslimatı için kullanılır; kargolar, büyük, ağır ürünleri uzun mesafelerde toplu halde taşımak için kullanılır.

Unutmayın, Google Play veya App Store’dan Kuryem mobil uygulamasını indirerek ya da kuryem.com web sitesini ziyaret ederek tüm gönderilerinizi kolayca, güvenle, zamanında iletebilirsiniz. Şimdi gönderinizi oluşturun, size özel araç tipini seçin, hızlı ve güvenli teslimatın keyfini çıkarın.