Esnaf Kurye Nedir?

29 Haziran 2022Yazar: Kuryem

COVID-19 pandemisi başta olmak üzere alışveriş alışkanlıklarında yaşanan değişimler, kargo süreçlerinde yeni arayışların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Geleneksel kargo hizmetlerinde kuryeler bir kargo şirketine bağlı olarak çalışmaktadır. Ancak bu durum kuryelerin daha fazla çalışarak daha fazla kazanç elde etmesinin önüne geçmektedir. Son zamanlarda ortaya çıkan esnaf kurye modeli ise kuryelerin çalıştıkları kadar gelir elde etmesine izin vermektedir. Peki, esnaf kurye nedir? Esnaf kurye olmak için hangi şartların tamamlanması gerekir?

Esnaf Kurye Nedir?

Esnaf kurye, motorlu kuryelerin farklı firmalara kuryelik hizmeti sunarak daha fazla kazanç elde etmesine izin veren bir yöntemdir. Bu kapsamda kuryelik yapmak isteyen kişilerin şahıs şirketi kurması ve sundukları hizmet kapsamında çalıştıkları firmalara fatura kesmesi gerekir. Esnaf kurye modelinde tüm vergiler, harçlar ve giderler kurye tarafından ödenir. Bu tür kurye şirketi sistemi kuryelerin kendi işinin patronu olmasına izin verir. Kuryeler herhangi bir mesai ya da gün şartına bağlı kalmadan çalışma imkanı elde ederler. Kuryeler çalışmak istedikleri firmayla sözleşme imzalayarak bu sözleşmedeki maddelere uymak zorundadır.

Esnaf Kurye Nasıl Olunur?

Esnaf kurye nedir sorusundan sonra en çok karşılaşılan soru esnaf kurye nasıl olunur sorusudur. Esnaf kurye olmak için kurye hizmeti sunan kişilerin şahıs şirketi kurması gerekmektedir. Kuryelik hizmeti sunmak için şahıs şirketi kurulumundan sonra gerekli belgeler şu şekildedir:

  • Kurye hizmeti sunacak kişinin nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi
  • Motorlu kurye hizmeti verilecek aracın ruhsat fotokopisi
  • Motorlu kurye hizmeti verilecek motosiklet kiralık ise motorun sahibiyle yapılan kira sözleşmesinin fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Noter onaylı imza sirküleri

Tüm bu belgeler motorlu kurye hizmeti sunmak isteyen kişinin sözleşme yapacağı şirkete sağlaması gereken belgelerdir.

Esnaf Kurye Olmanın Avantajları Nelerdir?

Esnaf kurye olmak, kurye hizmeti sunan kişilere birçok açıdan avantaj sağlar. Geleneksel kurye hizmetlerinde kuryeler belirlenen maaştan fazlasını kazanma şansına sahip değildir. Ancak esnaf kurye modelinde motorlu kuryeler çalıştıkları kadar kazanç elde edebilirler.

Aynı zamanda motorlu kuryeler firmalarla sözleşme yaparken sözleşmeye kendilerine en uygun maddeleri ekleyebilirler. Bu sayede parça başı sözleşme ya da gün üzerinden sözleşme yaparak kendileri için en kazançlı iş modelini oluşturabilirler.

Unutmayın, Google Play veya App Store’dan Kuryem mobil uygulamasını indirerek ya da kuryem.com web sitesini ziyaret ederek tüm gönderilerinizi kolayca, güvenle, zamanında iletebilirsiniz. Şimdi gönderinizi oluşturun, size özel araç tipini seçin, hızlı ve güvenli teslimatın keyfini çıkarın.